settipainos postatkaa settejä
/mämmi/
Yhdysvaltain ulkoministeri Mike Pompeo kertoi sunnuntaina, että heillä on ”valtavasti todisteita” koronaviruksen alkuperästä.
Joku vois väittää että jos olis ollu kunnon pandemiasuunitelmat ja yhtenäinen torjuntalinja niin toi tauti ei olis koskaan levinnyt sivistysmaihin mutta ei sellaista saa olla koska rasismi. Ehkä joskus tulevaisuudessa.
Kuinkahan kovasti EU ja WHO rupeaa puolustaa kiinaa ton jälkeen.
painu vittuun
ihana nyymi paikalla?
Eihän EU ole puolustanut Kiinaa enää pitkään aikaan. Lähinnä siellä ollaan oltu vittuuntuneita Kiinaan viime aikoina
WHO on muuten alkanut suosittelemaan tuota Ruotsin mallia muillekin. Mikähän käänsi niiden pään?
Onko nää oikeita? Mistä noita saa? Oispa.
lihapullatomaattikasvis-kastike valmis ja nyt saa muhia 30min
tuliset grillimasute (itsetehty) uuniperunat vielä 30min niin valmiita
Tänään on kyllä kunnon päivä.
Kasvislihapullia?
Miks Yhdysvalloissa tykätään niin paljon omenatiettareista ja puhelimista?
kuulostaa kivalta, itellä on vaan vastaleivottuja sämpylöitä.
lihasikanautalihapullia
ihan kaupasta saa
kuvia sitten
mitäs sitä leipois seuraavaks
poqanasämpääreiträ
en ymmärrä miten ihmiset ovi olla näin tyhmiä, ei tietenkään siihen ole kuollut paljoa ihmisiä ja nekin vain niitä jotka oli jo sairaita koska me iskettiin karanteeni päälle, sehän sen koko tarkoitus oli, luuleeko nämä että tämä ois tulos ilman karanteeniakin?
e, y,,ärrä
Nyymeillä taas vittu nälkä
haisette pissalle ja kalalle t: polvisukkanyymi
toscakakun
>Miks Yhdysvalloissa tykätään niin paljon omenatiettareista ja puhelimista?
siellä kulissit on kaikki kaikessa
Viime torstainakin oli hirveä tungos kauppakeskuksessa ja normot aina koronasta huolimatta kokoontuu, että semmonen "karanteeni" sieltä.
miks oon elossa
koska oot nössö etkä oo tappanu ittees vielä
tuun sun pyllyyn
me mietitään samaa nyymien kanssa joka päivä
EI >:CCCCC
99% porilaisista pilaa kaikkien maineen
lääh vielä 15min saa niin saa hyvää ruokaa
missä kauppakeskuksessa?
Isääs panetti
Tarkoitin tuota ikäjakaumaa. Suomalaisten elinikäodote on jotain 81 ja kuolleiden keski-ikä 84. Kaikilla ollut pitkäaikaissairauksia Alle 60v ikäryhmissä on ollut kuolemia alle 5
Täällä ei edes ole ollut mitään kovia karanteeneja niinku muualla euroopassa jossa ollut ulkonaliikkumiskieltoja ja muuta.
nyymiä turpaan
Prisma
mitä teet
pitsa naamariin ja sänkyyn makoilemaan
? Ei karanteeniin joudu ellei ole ollut kontaktissa sairastuneen kanssa.
Noniin siitä juo poika juo. Tää dollarihymy on kyllä ihan vammainen vekotin ton kulutuksen ansiosta mutta tykkään silti. Oispa rahaa kunnon maasto kuorma autoon niin ei tarttis välttämättä kärryjenkään kanssa puljata
> sehän sen koko tarkoitus oli, luuleeko nämä että tämä ois tulos ilman karanteeniakin?
e, y,,ärrä
Näiden rajoitusten tarkoitus on se että pystytään elämään jotakuin normaalia arkea ja samalla suojella sitä terveydenhuoltojärjestelmää. Täällä nyt sairaalat ammottaa tyhjyttä ja todennettuja tapauksia nykyään alle 50 per päivä. Jotkut lampaat persut etunenässä vaatii ulkonaliikkumiskieltoja pk-seudulle. Mikähän tuohonkin puolueeseen mennyt tämän kriisin aikana
mtvuutiset.fi